למה פייסבוק בעד הטרדת קטינות (ודברים אחרים) ולמה זה אולי בכלל לא דבר כזה רע (או שכן, זה תלוי בכם) – מאמר הגנה

לאחרונה עלה שוב נושא אינטרנטי מעניין, שהעלה בי את הרצון לדבר קצת החוצה. קצת בגלל שזה מעצבן אותי לדבר נגד פלטפורמה בעזרתה, וקצת בגלל שמזמן רציתי לפתוח את הבלוג הזה, החלטתי לנסות. אז כן, זה יהיה פוסט על פייסבוק. ספציפית, זה יהיה פוסט הגנה על כל הדברים הרעים שהיא עושה. בערך.

לאחרונה קיבלנו תזכורת כאובה שפייסבוק, מסתבר, שונא את כל מה שטוב בעולם:

Screenshot from 2015-07-21 01:02:46

המנהלת המדוברת היא אילנה ברודו, אושיית רשת אגדית, שאחראית בין השאר לדברים נפלאים כמו העמוד "גברים בפייסבוק", שמביא לאור הטרדות רשת שמתרחשות ביום יום, כשהמגוון נע בין התחכמויות טפשיות שעוד אפשר לסלוח להן (כשהן לא עוברות לקללות והצקות חוזרות) ועד דברים שצריכים לעבור ישירות למשטרה. הפוסט שנחסם שייך לקטגוריה השנייה.

והנה, מספר ימים עברו ו… הפוסט נמחק והמנהלת שפרסמה אותו נחסמה. הולי שיט מה לעזעזל פייסבוק אתם בעד הטרדת קטינות????

Screenshot from 2015-07-21 01:16:50

אז אה… לא בדיוק.

מי שקצת פעיל בפייסבוק אולי זוכר לא מזמן כשחסמו לאריאל וייסמן את הפרופיל. ואם נלך יותר רחוק אז יש גם את הפעם שחסמו את העמוד של מגזין הקנאביס, הפעם ההיא שלא חסמו עמודים אנטי-ישראלים והפעם שכן חסמו את גיא לרר והצינור. אז אם אתם עוקבים, פייסבוק בעצם נגד סאטירה, מריחואנה, ישראל וסרטונים מצחיקים ברשת.

אז למה?

אריאל וייסמן בטוח שמדובר ברובוטים אוטומטיים שפועלים לפי כמות ריפורטים. הוא כנראה צודק, אבל לפני זה בואו נסתכל על תיאוריית הקונספירציה המטופשת של המיזבלה:

"ממידע ראשוני ומאומת שהגיע למזבלה עולה כי פייסבוק דווקא מתדלקת את הלחימה ואת הסכסוך הישראלי-פלסטיני ומתעלמת במכוון וכשנוח לה מה-Community Standards (הנחיות הקהילה) שלה במסווה של חופש הביטוי ובכך שההסתה הינה כלפי "מדינה" או "ממסד" ולא כלפי הפרט, וזאת במטרה להגדיל את היקף הפעילות ואת זמן השהות של הגולשים ברשת החברתית"

הם ממשיכים וטוענים שיצרו קשר עם עובד פייסבוק שהצהיר כך וכך. שמו לא מפורסם, והמניעים של אותו עובד פייסבוק לא מצויינים. סליחה שאני מפקפק ברצינות העיתונאית של המיזבלה (זה בעצם מערכת שמורכבת מהרבה אנשים ואני מניח שהתלונה שלי נוגעת רק לחלק קטן מהם), אבל זה קצת מגוחך בעיני שאתר שלהערכתי מקבל את רוב התנועה שלו מפייסבוק עסוק בעקביות בהשמצות שמבוססות בעיקר על חצי טענות ושמועות לא אמינות. אני בשום אופן לא מעריץ את פייסבוק (יש לי סיבות אחרות לחשוב שהוא בעייתי) אבל אני הולך ללכת על הגישה היותר ספקנית ולהגיד משהו קצת אחר – אנחנו מסתכלים על הבעיה הזאת בכלל לא נכון.

אז בואו נחזור שנייה לנהלי הקהילה של פייסבוק. בנסיון להסביר יותר טוב את הנהלים, פייסבוק כתבה כך בבלוג שלה (תרגום חופשי שלי):

"השיחות המתנהלות כאן [בפייסבוק] הן מראה של הגיוון של יותר מביליון משתמשים […] המדברים על הכל, מחיות מחמד ועד פוליטיקה […] לפעמים אנחנו מוחקים או מגבילים גישה לתוכן בגלל שזה  עובר על חוק מקומי במדינה מסוימת, גם אם זה לא עובר על חוקי הקהילה שלנו […] לאנשים מרקעים שונים יש תפיסה שונה בנוגע למה מתאים ומה לא […] סונדרביי הודתה שלנסות לשמור על מדיניות אוניברסלית לכתבי נאצה היא בגדר "משימה מאתגרת במיוחד… אנחנו יודעים שזה לא יתאים לכל סוג תוכן, במיוחד כשיש לנו קונטקסט מוגבל ביותר".

קריאה בפרסום מאירה אור על שני דברים – קודם כל, שהמדיניות הבעייתית של פייסבוק (וספציפית עם פמיניסטיות) היא ממש לא דבר חדש, וגם לא ייחודי לישראל. אבל יותר מזה, שימו לב כמה פעמים בכתבה מוזכר הנושא של התאמה לוקאלית – של שוני בין קהילות בעולם, וכיצד זה מקשה על התהליך. בניגוד לדעה הרווחת, זאת בכלל לא הנקודה המשנית

כי מכל מה שאני אוסף מבחינה של כל המקרים שהוזכרו למעלה, זה נהיה די ברור שפייסבוק לא מסננים את התלונות בצורה פרטנית. במקום זה, הם כנראה משתמשים באלגוריתמים שמעריכים כמות דיווחים לפי מספרים בלבד, שוקלת אותם כנגד כמות האהדה של עמוד מסוים, ולפי זה מחליטה כיצד להגיב. רק בהמשך – אם מוגשת תלונה (או אולי תמיד) נבדקת החסימה על ידי עובד אנושי.

ולדעתי, זה לא רק עניין של משאבי אנוש. זו אידיאולוגיה. ולא רק זה, אני חושב שהם צודקים.

למה? כי פייסבוק היא רשת חברתית. על כל מה שזה אומר. נהלי קהילה זה קשקוש – פייסבוק מנסה, יותר מהכל, לייצג את הקהילות שלוקחות בה חלק פעיל. זה אנחנו. וזה אומר שההחלטות השרירותיות שלה מנסות לענות על מה שאנחנו מגדירים כמתאים והולם. לפני 100 שנה שובניזם היה מקובל, היום זה מעורר סערה. היי, עזבו לפני 100 שנה, גולדסטאר מוציאים כל שנה פרסומת סקסיסטית אחרת, אבל רק השנה זה עורר סערה רצינית. למה? מה השתנה פתאום? כלום. אנחנו מודעים יותר.

במילים אחרות, פייסבוק משקפת את הקהילה שמשתמשת בה, והסטנדרטים בקהילה של פייסבוק משקפים את הנורמות של הקהילה. אם החברה שלנו שובניסטית, עמודים פמיניסטים יסבלו מחסימות תכופות. אם החברה שלנו גזענית, עמודים שילחמו בזה יחטפו, ואם יש יותר אנטי ישראלים מאשר פרו ישראלים, פייסבוק תהיה יותר אנטי ישראלית. לא משנה כמה פייסבוק ינסו להיות הוגנים במשחק הזה, אין להם שום סיכוי. כי יותר מהכל, פייסבוק מוגדרת על ידי התוכן שיוצרים המשתמשים שלה, ובתור אלו שמתפקדים כעורכים, כותבים, מעבדים, מנהלים, מפיצים וקוראים של התוכן הזה באותו הזמן, לנו גם יש את כל הזכויות וכל האחריות שבאה עם זה לתוכן שמצונזר.

או בעצם – פייסבוק לא אשמים באי הצדק הזה. פייסבוק אחראים לתקן אותו אחרי שהוא נעשה (case in point: הם בהחלט צריכים להסיר את החסימה של ברודו ואת הפוסט שנמחק), אבל גם זה משהו שאנחנו צריכים לדאוג שהם יעשו. ואחרי שנדאג שזה יקרה, אנחנו לא צריכים לצאת במחאה נגד הצביעות של פייסבוק. אנחנו צריכים להחזיר מלחמה למי שבאמת נלחם בנו – החלק הזה בחברה שלנו שמסרב לקבל את השינוי. אנחנו צריכים לשנות את הנורמות של החברה שלנו, אנחנו צריכים לשנות את צורת המחשבה שלנו, אנחנו צריכים להלחם בסקסיזם, בגזענות ובשנאה. כי מה שאנחנו רואים בפייסבוק הוא 100% אשמתנו.

מודעות פרסומת
למה פייסבוק בעד הטרדת קטינות (ודברים אחרים) ולמה זה אולי בכלל לא דבר כזה רע (או שכן, זה תלוי בכם) – מאמר הגנה

6 מחשבות על “למה פייסבוק בעד הטרדת קטינות (ודברים אחרים) ולמה זה אולי בכלל לא דבר כזה רע (או שכן, זה תלוי בכם) – מאמר הגנה

 1. אני רק רוצה להבהיר, שאני לא חושבת שפייסבוק תומכת באופן פעיל בהטרדת קטינות. ברור לי שזה עניין של כמה אנשים דיווחו, ולא שאיזה עובד פייסבוק ישב, ראה את ההטרדה ואמר "כן, זה ממש לא בסדר לעשות שיימינג לאדם שמטריד נערה בת 12, בואו נחסום את החצופה הזאת", אלא באמת עניין חברתי.

  וזה בדיוק מה שמוביל אותי לנקודה שפייסבוק משעתק את יחסי הכוחות החברתיים, כי אני חושבת שלגברים עדיין יש הרבה יותר כוח מלנשים ברשת הזאת. וזה בעצם משקף את יחסי הכוחות בחברה. כלומר, גם אם הפייסבוק מאפשר לי כלים למחות על תרבות האונס או על מה שאני רוצה למחות, זה עדיין כוח יחסי שמבוסס (בין השאר) על היותי אישה לבנה ממעמד מסוים עם יכולות התבטאות גבוהות ורשת קשרים גדולה.

  תודה על הכתיבה ועל העלאת תשומת הלב הציבורית

  -ענבר (המפתחות של הצוללת)

  אהבתי

 2. מה שכן (שכחתי להוסיף), אני חושבת שלפייסבוק צריכים להיות כלים שיאפשרו לנטר אלימות ממשית, כמו שיש כלים שאמורים לסייע במקרים שמישהו מאיים להתאבד. וזה מקום שכן פייסבוק צריכה להשתפר, הרי פייסבוק היא לא איזו יישות אמיתית אלא מורכבת מאנשים שקובעים סטנדרטים קהילתיים. ויש מקום שבו פייסבוק צריכה לקחת אחריות על מה שקורה בתוכה.

  כרגע מה שקורה זה כמו המשפט המפורסם – פייסבוק לא לוקחים חלק פעיל בעוולה, אבל מבטיחים את הקיום שלה בכך שהם עומדים מנגד.

  אהבתי

  1. אני מסכים עם רוב מה שאמרת. אני כן רוצה לסייג ולאמר שיש פה בעיה טכנולוגית מסוימת שאני לא בטוח שהיא באמת פתירה (בהתחשב בסדר הגודל של המידע שאנחנו מדברים עליו)

   אהבתי

 3. Mobius Dumpling הגיב:

  זה פוסט מעניין מאד, אבל אני חושב שהמסקנה שלך לא נכונה. המסקנה הנכונה היא "אם יש לכם משהו חשוב להגיד, אל תכתבו בפייסבוק — תפתחו בלוג" (אפשר להודיע על פוסטים חדשים בעזרת פייסבוק, כמובן.)

  המסקנה שלך היתה "אנחנו צריכים לשנות את הנורמות של החברה שלנו". אבל כדי לשנות נורמות חברתיות צריך להיות שוק פתוח של רעיונות. כדי לשמור על שוק פתוח של רעיונות אמצעי התקשורת ןהדיון צריכים להיות חופשיים מצנזורה: אי אפשר לשמור שוק פתוח של רעיונות כשכל כך קל לצנזר רעיונות של המיעוט. פייסבוק הוא אחד מאמצעי התקשורת המובילים, ואם אי אפשר להשתמש בו בלי צנזורה, אז צריך להקפיד להשתמש באמצעי תקשורת אחרים, בדיוק בשביל שאפשר יהיה לשנות את הנורמות של החברה שלנו.

  אהבתי

  1. אני לא בטוח שאני מסכים עם הגישה הזאת (טוויטר, אגב, כן) אבל כן כדאי לציין שהמסקנות שלי רלוונטיות למצב הקיים כרגע בהנחה שהוא לא ישתנה בזמן הקרוב

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s